Покажете како:

Интернет продавница ХАРАСТУХЛ

Ги прикажува сите 11 резултати

Интервертебрални дискови канцелариски столици

Кои се барањата на интервертебралните дискови во канцелариските столици? Секако, од една страна спречуваат хернијални дискови. Од друга страна, столчето за дискови треба да ги ублажи постојните проблеми со грбот - и да овозможи повторно седење по хернија на дискот. Во оваа категорија ќе најдете работни столици од ХАРА CHAIRкои ги исполнуваат овие барања. Нашите специјалистички советници со задоволство ќе ви помогнат да го пронајдете вистинскиот работен стол за грбот и вашите интервертебрални дискови.

Столче за интервертебрален диск за долги периоди на седење во канцеларија

Проблемите со грбот предизвикани од недостаток на вежбање често се резултат на круто седење. Долго седење во конвенционален канцелариски стол дури може да доведе до хернијален диск. Ако работите со часови пред компјутер, вашите интервертебрални дискови се рамни. Статички исцеден помеѓу седиштето и потпирачот за грб, грбот се зацврстува. Длабокото сврзно ткиво станува луто, иритираните нерви се воспалуваат, во најлош случај постои ризик од хернијален диск. Моделите наклонети кон грбот од ХАРА обезбедуваат лек CHAIRкои овозможуваат повеќе движење во канцеларијата од кој било друг канцелариски стол. Затоа што ХАРА CHAIR го отстранува статичното седење. Со своето поделено седиште, ХАРА промовира CHAIR ергономски оптимално седење во движење. ХАРА се зајакнува со менување на многу позиции за седење CHAIR додека седите, па дури и промовира согорување на маснотии. Мала болка во мускулите на почетокот е нормална.

Диск ABC

  • Кои се сепак интервертебралните дискови? Интервертебралните дискови се амортизери на нашето тело. Вкупно 23 интервертебрални дискови се во 'рбетот. Интервертебралните дискови ги штитат телата на 'рбетниците од вибрации. Интервертебралните дискови се состојат од желатинозна маса која е затворена со 'рскавица на влакна.
  • Како се развива хернијален диск? Заштитниот прстен на фиброзна 'рскавица пука низ времето. Geелатинозното јадро може да навлезе низ овие дупки и да ги притисне нервите во 'рбетниот канал.
  • Како се забележува хернијален диск? Хернијален диск боли. Симптоматски погодена е областа на снабдување со нерв на која притиска оштетениот интервертебрален диск. На пример, болката може да зрачи во ногата. Ако хернијалниот диск е поизразен, тоа дури може да доведе до вкочанетост, парализа и органски дефицити во мочниот меур и цревата.
  • Што да направите ако имате хернијален диск Експертите советуваат да останете смирени и да избегнувате паника. Во повеќето случаи, хернијалниот диск се повлекува сам по себе преку одмор и физиотерапија. Но, во некои случаи, на пример, во случај на парализа, само операција може да помогне.
  • Како да спречам хернијален диск? Спијте на добар душек, одете на пливање или џогирање од време на време и почесто менувајте ја положбата кога седите - 'рбетот е среќен и поради тоа.
  • Зошто вежбањето е толку важно за интервертебралните дискови? Интервертебралните дискови не се снабдуваат со вени, туку со размена на осмотска течност. Преку движењето, интервертебралните дискови се замесуваат, добро се хранат и функционираатnieподобро како амортизирачки елемент на еластичниот 'рбет.

Интервертебралните дискови живеат долго

Моделите од ХАРА CHAIR беа специјално развиени за поддршка на интервертебралните дискови и грбот. Канцелариските столици се со висок квалитет и можат да се прилагодат индивидуално. Со поделеното седиште, ХАРА CHAIR движењето седејќи е единствениот можен канцелариски стол. ХАРА е за ергономски оптимално седење во канцеларија CHAIR Исто така, опремен со потпирач за грб, наклон за грб и дише покритие и достапен во бројни бои.

Седејќи на бирото без болки во грбот

Патентирано, поделено седиште во сите модели на ХАРА е специјално дизајнирано за долги периоди на седење во канцеларија CHAIR интегриран. Се разликува само ергономската потпора за грб. Моделите NIE и NWL, на пример, не се опремени само со поделеното седиште, туку и со поделениот потпирач за грб. Моделите ZEN-LS, ZEN и CAE се различни, со затворен потпирач за грб кој ефикасно го поддржува особено лумбалниот регион. ХАРА CHAIR Моделот ZEN-LS има дури и интегрирано полнење. Оваа поддршка за лордоза го олеснува лумбалниот 'рбет. Поради оваа посилна поддршка за лордоза, моделот ZEN-LS е особено погоден за луѓе со силен шуплив грб или после хернијален диск. За разлика од ZEN-LS, моделите ZEN и CAE се опремени со лесна лумбална поддршка - така што се идеални за луѓе со малку шуплив грб. Нивните ергономски форми ги поддржуваат слабините, како и рамената и се многу удобни поради нивното полнење. Моделот CAE, извршен стол, е особено погоден за високи и тешки луѓе благодарение на високиот потпирач за грб и стабилната конструкција.

Свесната одлука за ергономски дизајнирано работно место брзо се исплати. Бидејќи динамичните модели од ХАРА CHAIR се специјално дизајнирани за поголемо движење во канцеларијата и помагаат да се намали изгубената работа и слободните денови поради проблеми со грбот и интервертебралните дискови. Дури и по часови, сепак е можно да се работи удобно и без да се заморувате додека седите.

Кој модел е „соодветен“ канцелариски стол за интервертебрален диск за вашите интервертебрални дискови зависи од вашите лични побарувања. Тежината на телото игра улога, како и индивидуалните симптоми. Ако веќе сте имале хернијален диск во лумбалниот 'рбет, може да имате корист од лумбалната поддршка. Можете да се обидете сами дома со навиен пешкир или перница, без разлика дали ви е удобно S-подот во долниот дел на грбот.

Нарачајте во ХАРА CHAIR Интернет продавница за вашиот здрав столб за интервертебрални дискови. Нашиот персонал со задоволство ќе ве извести и ќе ве контактира веднаш по телефон или е-пошта. Кажете ни ја вашата висина и тежина. И, ако страдате од проблеми со грбот, оваа информација би била релевантна и за избор на правилен канцелариски стол.

Willе провериме дали ја барате вистинската ХАРА CHAIR Модел Ние сакаме да осигураме дека моделот ги исполнува вашите ергономски и ортопедски барања. Само по консултација, ќе ви го испратиме вашиот стол за канцелариски интервертебрален диск.